Co je to "Le Parkour"?/What is "Le Parkour"?

4. srpna 2009 v 11:32 | DarkS |  Co je to Parkour?/What is Parkour?
Článek byl zveřejněn se svolením týmu Parkour.cz.

Co je to vlastně "Le Parkour"?


Parkour je umění pohybu překonávání překážek, při něm jsou využívány přirozené pohyby jako běh, skákání a lezení, pomocí kterých se co nejefektivněji (s nejmenším výdajem energie) a nejrychleji dostává člověk z místa na místo.

Parkour je nesoutěžní sport. Při tréninku se snažíme překonat sami sebe, svůj strach a své nedostatky a neustále se zlepšovat, nikoliv soupeřit s ostatními. Parkour není sportem extrémním, jak je občas prezentován v médiích. Extrémní je pouze v případě, že hazardujete se svým životem a děláte něco, co neumíte a nechápete.

V mnohých aspektech se Parkour podobá bojovým uměním. Když se mu člověk věnuje naplno a správně, jde v podstatě o životní cestu a filozofii. Neustále překonáváme překážky, ať už psychické či fyzické.

Smyslem tréninku je ovládnout lépe své tělo jako celek. Nemá smysl se učit jen jednotlivé techniky odděleně, ale spíše průběžně zdokonalovat svůj pohyb. Cílem je být silnější, abychom byli užitečnější jak v běžném životě, tak případných extrémních situacích, které mohou nastat i v moderním světě.

Trocha historie

Člověk překonává překážky odedávna, dokonce i způsobem, jakým je definován Parkour. Ale dnešní podobu a definici mu vtisknul Francouz David Belle. Ten se odmala věnoval bojovým uměním a umění pohybu v jeho přirozeném životním prostředí - nejprve v lese a pak právě ve městě. Ve všem ho hodně ovlivnil jeho otec pocházející z Vietnamu, který prošel výcvikem francouzské armády a posléze pracoval jako hasič.

Co Parkour není a čeho se vyvarovat?

Z videí a textů, které jsou k nalezení na internetu, se může zdát, že Parkour je úplně o něčem jiném, než jsem celou dobu psal. Ale není tomu tak. Parkour je jasně definován, ale ve snaze hnaní se za senzací bývá často překrucován.

Parkour není akrobacie a líbivá salta. To není účinný a rychlý pohyb. Stejně tak nejde jen o skoky z co největší výšky, ty mohou být jen malou částí pro opravdu zkušené jedince, kteří trénují již spousty let. U začátečníků hrozí zničení si zdraví ihned úrazem, ale i následky špatné techniky skoků a dopadů, které způsobí nevratné poškození kloubů.

V neposlední řadě je důležité neškodit. Ani svému okolí ani svému zdraví. Při tréninku Parkouru byste neměli ničit soukromý ani veřejný majetek a vnikat na soukromé pozemky. Pokud vás někde nechtějí, tak tam prostě netrénujte. A trénujte s rozmyslem, nejlépe pod vedením zkušenější osoby.

Ačkoliv se z tohoto textu může zdát, že Parkour je plný omezení, přesto nabízí úplně nový pohled na naše okolí a i nás samotné a neskutečný pocit volnosti.

Parkour v České republice

Ano, i do našeho státu kdesi daleko na východě proniknul tento sport/disciplína. Je tomu už tak 3-4 roky, kdy první nesmělé dropy dělali kluci z Prahy (Lezz Kreff) a ze Zlína (Streaks). Tehdy byl Parkour chápán v průměru lépe než dnes. Skákalo pár nadšenců, kteří měli načteno hodně z internetu a David Belle byl jejich vzor. Počáteční nadšení ale hodně převyšovalo úroveň jejich projevu.

Časem obdivuhodná videa na internetu přilákala spíše skupinu lidí, kteří chtěli dělat něco naplno a být volní a obdivovaní. Přiživoval to rozmach videí s akrobatickými prvky, které odpoutávají od myšlenky a smyslu pohybu právě na aktéra. Jedni z hlavních zlosynů, kteří podpořili tento špatný směr, byli dnes již proklínaní komerční britští Urban Free Flow. Přesto mnoho z nás začalo na této vlně a můžeme jim tedy děkovat, že pro nás otevřeli tento skvělý svět.

To bylo zhruba před dvěmi roky, kdy začaly hojně vznikat skupiny a některé z nich existují dodnes jako 1Bcrew (Brno) či Real Motion (Praha). Tehdy jsme chtěli všechno hned - trénovali jsme nezdravě hlavně flipy a velké dropy. Zranění, fyzické neúspěchy po jednom týdnu tréninku a opadnutí zájmu udělalo své. Ale ti, co vydrželi skákat do dnes, mají mnohem blíže ke skutečnému Parkouru.

Za ty poslední dva roky udělal Parkour v ČR velký pokrok - proběhly dva celorepublikové jamy a nespočet menších lokálních.

Dnes však začíná s Parkourem stále více lidí. A začínají stejně špatně jako my kdysi a možná i hůře. Máme jedinečnou šanci zabránit spoustě zbytečných zranění a ztrátě iluzí. Proto skalní nadšenci připravují pro vás tento portál (www.parkour.cz - pozn. DarkSe), jehož zrod byl stejně komplikovaný a bolestivý jako příchod Parkouru do Česka.

Proto do budoucna plánujeme vytvořit pevnou základnu Parkouru v Česku, která se pokusí zabránit dezinformacím o Parkouru a pomoci těm, kteří o pomoc stojí.

- Napsal Toshiro 11.října 2006 -Article is from Wikipedia, edited by DarkS.

What is "Le Parkour"?

Parkour (sometimes also abbreviated to PK) or l'art du déplacement (the art of movement) is a discipline that appeared first in France, more similar to a martial art than to a sport, focused on moving from one point to another as smoothly, efficiently and quickly as possible using the abilities of the human body. It is built on the philosophical premise that any obstacle, physical or mental, can be surpassed.

Physical aspects

Parkour is most often practiced outdoors, usually without spectators, and is not considered to be performance. According to REFO, "the physical aspect of parkour is getting over all the obstacles in your path as you would in an emergency. You want to move in such a way, with any movement, as to help you gain the most ground on someone or something, whether escaping from it or chasing toward it." Thus, when faced with a hostile confrontation with a person, one will be able to speak, fight, or flee. As martial arts are a form of training for the fight, parkour is a form of training for the flight. Because of its unique nature, it is often said that parkour occupies a unique categorization.

A characteristic of parkour is efficiency. Practitioners move not only as rapidly as they can, but also in the most direct and efficient way possible. This characteristic distinguishes it from the similar practice of freerunning, which places more emphasis on freedom of movement and creativity. However, it is not certain whether freerunning was initially intended to be similar to parkour. Efficiency also involves avoiding injuries, both short and long term. This idea embodying parkour's unofficial motto is être et durer (to be and to last). Those who are skilled at this activity normally have an extremely keen spatial awareness.

History

Raymond Belle was born in French Indochina (now Vietnam). His father died during the First Indochina War and Raymond was separated from his mother during the division of Vietnam in 1954. He was taken by the French Army in Da Lat and received a military education and training that shaped his character.

After the Battle of Dien Bien Phu, Raymond was repatriated to France and completed his military education in 1958. Although trained to kill, he became a life saver. At age 19, his dedication to fitness helped him serve in Paris's regiment of sapeurs-pompiers (the French fire service).
With his athletic ability, Raymond became the regiment's champion rope-climber and joined the regiment's elite team, composed of the unit's fittest and most agile firefighters. Its members were the ones called for the most difficult and dangerous rescue missions.

Lauded for his coolness, courage, and self-sacrifice, Raymond played a key role in the Parisian firefighters' first helicopter-borne operation. His many rescues, medals, and exploits gave him a reputation of being an exceptional pompier and inspired the next young generation, especially his son David Belle.

Born in a firefighter's family, David was influenced by stories of heroism. Raymond introduced his son David to obstacle course training and the méthode naturelle. David participated in activities such as martial arts and gymnastics and sought to apply his athletic prowess for some practical purpose. At age 17, David left school seeking freedom and action. He continued to develop his strength and dexterity in order to be useful in life, as Raymond had advised him.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Krystian Krystian | E-mail | Web | 24. ledna 2012 v 12:41 | Reagovat

Heej tak to je libovýý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama