Srpen 2010

Doplňování videí do rubrik

31. srpna 2010 v 13:37 | DarkS
Pokud jste přišli na blog a překvapeně hledíte na nově přidaná videa, tak nebuďte zaražení, ty samé videa už jsem zveřejnil v mých předchozích článcích a teď jsem je chtěl jenom zařadit a doplnit do rubrik "Videa", kam mají správně patřit :)

Frontflipy

31. srpna 2010 v 13:33 | DarkS |  Videa
S účelem zjistit, co dělám špatně, jsem do tělocvičny "propašoval" kameru a zpomalil dva záběry z mých frontů - jeden z trampolíny, jeden ze země. Za jakékoliv rady budu moc rád, co jsem zatím stačil z komentářů na facebooku a YouTube vytáhnout, tak že se rozbaluju moc brzo, rukama švihám abych měl výšku, ale ne rotaci a skáču moc do dálky. Pokud byste měli ještě nějaký postřeh nebo tip, sem s tím ;)

A berte v potaz prosím to, že jsou to jedny z mých prvních frontflipů vůbec :-D


Bazén a blbosti

31. srpna 2010 v 13:29 | DarkS |  Videa
Sranda na koupáku, však to znáte :) blbnutí, skákání/pokusy o flipy do vody, záběry na holky, tricking na trávě, dokonce i wallclimb jedné zdi bosky :D vzpomínka na časy, kdy začínají prázdniny :)


Full Moon Training - Trénink za úplňku

31. srpna 2010 v 13:21 | DarkS |  Videa
Pokud jste někdy trénovali v noci tak mi můžete dát za pravdu, že je to nádhera. Svěží vzduch, klid, ticho, úžasná atmosféra a výzva pro trénink, kdy máte těžší podmínky. Uvědomíte si, proč vlastně máte tak rádi to, co děláte. Tohle byla moje první noční tréninková akce většího formátu, zúčastnil jsem se spolu s týmem Urban Chasers. Jak říkám, nezapomenutelná atmosféra a zážitky ;)


Nature Motion - Pohyb v přírodě

31. srpna 2010 v 13:15 | DarkS |  Videa
Zatímco jsem byl první týden prázdnin na chalupě, vypravil jsem se do lesa, který jsem poprvé vnímal očima traceura; otevřela se mi široká škála možností když jsem znovu objevil tamní potok. Byl tu ale problém - jak točit? V lese jsem byl sám a tak se řešením stal nově zakoupený stativ.

Vždycky jsem chtěl udělat video z prostředí lesa a nyní jsem k tomu měl konečně možnost. Neběžel jsem naplno, nechtěl jsem zkazit pohodovou atmosféru videa, ale je pravda, že v některých záběrech jsem mohl přidat. Byla to pro mě nová zkušenost a můžu říct, že občas jsem měl z některých skoků docela nahnáno. A pohyb po kluzkých kamenech taky zrovna není procházka růžovým sadem ;)


Jako malý bonus jsem natočil "skok na strom" a techniku jsem pojmenoval "Panda Leap". Trvalo mi to pěknou řadu pokusů, než se mi to konečně povedlo :D je to dál, než si myslíte!


Sunny Sunday

31. srpna 2010 v 13:07 | DarkS |  Videa
Den po Brněnském JAMu jsme se s Karasem vydali na náš oblíbený spot si trochu zablbnout. Bylo vedro k padnutí, ale to nám radost z tréninku nezkazilo. Několik cat leapů (které byly mimochodem poměrně daleko), premiéra mého tic tacu a prasárna, kterou skočil na konci Karas (a já ji náležitě okomentoval).

Natrefili jsme i na jednoho našeho kamaráda, který má nový skůtr, tak jsme se dokonce projeli a já s sebou vzal kameru a náležitě to natočil :) parkour je podporován motorismem!Parkour & Freerun JAM Brno 2010

31. srpna 2010 v 13:01 | DarkS |  Akce a meetingy
12.6.2010 - tohle datum se může těšit z události, která proběhla v Brně. Jednalo se zatím o nejrozsáhlejší akci, kterou jsme kdy s Parkour Bystrc a Urban Chasers organizovali - přijelo neuvěřitelných 80 lidí! Dojeli dokonce i freeruneři z Ostravy (Maro a spol.), celkově bych akci hodnotil kladně. Organizaci jsme si jakž takž udrželi a podle mě to byl příjemně strávený den :) Začínalo se na Petrově, pak jsme se přesunuli do Vaňkovky na jídlo a poslední zastávkou byl spot v Pisárkách.

Na videu jsem dělal celých čtrnáct dní, teda týden jsem čekal na to, než mi všichni kameramani zašlou svůj materiál, a pak teprve se pustil do videa. Byla to úmorná práce, protože takové množství dat můj předpotopní počítač zvládal jen velice těžko. Nakonec se však povedlo a videjko je na světě :) chtěl bych poděkovat Ereikovi, který se ujal role reportéra a vše barvitě popsal :D

Tak tady to je ;)Brno Meeting 5.6.2010

31. srpna 2010 v 12:47 | DarkS |  Akce a meetingy
Úplně normální červnová sobota. Slunce svítí, na Petrově je obvyklý šum a vzduchem najednou prosviští Henny supermanem, který skočil z třímetrové zdi. No dobře, tak to zas tak normální sobota nebyla. Sešlo se nás dohromady asi dvacet, jak začátečníků, tak i lidí, co už mají něco natrénováno, dokonce přišli i kluci, co se věnují trickingu.

Točilo se foťákem a mou kamerou, tak prosím omluvte střídání kvalit. Ve videu můžete vidět skvosty jako onoho Hennyho supermana (1:06), Vespovo schylmo (0:39), Zonyho flip od země (nevím přesnej název, 0:59) a Vespův protáhlej backflip (2:08). Střih je moje práce, doufám, že se bude líbit! :)


Počátek

27. srpna 2010 v 22:45 | DarkS |  Ze života traceura
Z názvu může být patrné, že budu psát recenzi o filmu, který se nedávno dostal do kin (a mimochodem, stojí za to). O filmu však psát nechci; jde o to, že jsem dnes nezvládl opravnou zkoušku z matematiky a budu opakovat ročník. Všechno odznova, nový způsob učení a připravování. Doučování, aby bylo vše bezchybné a nestalo se to znovu.

Jasně, řeknete si, dneska školu opakuje poměrně dost lidí, nejsem první ani poslední. Ale jedna věc je brát to s nadhledem, když nejste v oné situaci, a druhá brát ji realisticky, když v situaci jste. Což pro mě, jak už jsem psal, znamená přehodnotit dosavadní systém přípravy a vylepšit ji.

To stejné se týká i mého fyzického tréninku (parkour, freerun, říkejte si tomu jak chcete...) - přes prázdniny jsem posilování nevěnoval prakticky žádný čas a značně mi ochably ruce. Namísto 70-ti kliků, které bych na jaře zvládl bez větších obtíží, mi teď dělá problém kliků třicet. Techniku planche jsem téměř zapomněl a proto se na každou zeď škrábu a plazím věčnost.

Řešit to chci podobně jako školu - kompletně pozměnit přípravu a začít od začátku. Najít své slabiny a zapracovat na nich. Udělat trénink víc komplexnější, aby mi dopomohl k lepšímu výsledku celku.

Čas jde dál a jen on ukáže, co z mých dnešních slov zbude.

DarkS

Nike Dart VI

26. srpna 2010 v 10:30 | DarkS |  Boty na trénink
Jako první testovací boty jsem vybral Nike Dart VI. V současné době jde bezpochyby o nejoblíbenější tréninkové boty českých traceurů.

Změna bot

17. srpna 2010 v 17:15 | DarkS |  Boty na trénink
Je to už téměř rok, co jsem si koupil svoje běžecké boty. Vzhledem k tomu, že se podrážka už celá ošoupala a téměř jsem cítil zem, bylo na čase, abych si koupil nové. Sedl jsem si tedy k počítači a několik následujících dnů jsem strávil hledáním těch "pravých". V JumpMagazine jsem narazil na testování bot, které se mi velmi zamlouvaly, a i tam byly hodnoceny pozitivně. Zjistil jsem, že nejbližší prodejnu mám pár stovek metrů od domu, tak jsem neváhal a následující den jsem prodejnu navštívil.

Boty, co testovali v časopise, sice neměli, ale k dispozici byl velmi podobný model. Jenže smůla; neměli mou velikost. Na jiných botech od stejného výrobce jsem si zkusil velikost a boty se doobjednaly. Za týden jsem už hrdě odcházel z prodejny a v ruce si ony boty nesl. Snad dobře poslouží.

Co mě ale hlavně vedlo k tomuto článku byl nápad na novou rubriku. Jelikož jsou boty důležitou a téměř jedinou součástí výbavy všech traceurů (a freerunnerů), všude možně se vedou diskuze, jaké boty jsou ty "nejlepší" a mnoho začátečníků si neví rady, v čem trénovat. V této rubrice můžete najít několik bot, které jsem testoval, tak i moje osobní zkušenosti, podle čeho pořizovat nové boty, jací výrobci jsou kvalitní, klady a zápory příliš levných bot... zkrátka všechno o botách :)
Inov8


Jaké boty jsou nejlepší na parkour?

Spousta (nejen) začátečníků mi tuhle otázku už položilo a odpověď je velmi jednoduchá - takové, které jsou vám pohodlné a neškodí zdraví. Musíte si uvědomit, že trénink parkouru jen na botách nestojí.

Dalším důležitým poznatkem je, že levné boty, zpravidla od vietnamců, možná sice mají dobré technické parametry, ale nejsou optimalizované pro náročný trénink a můžou vám způsobit vážné zdravotní potíže. Zase ale nemá smysl zaměřovat se jen na drahé boty - musíte počítat s tím, že optimální doba výdrže boty je zhruba rok.

(Ne)Výhody specializovaných bot

Je sice pravda, že existují různé boty, podle médií "speciálně vytvořené pro parkour", ale ve výsledku vám trénink spíše kazí než zlepšují. Super odtlumená pata má totiž tu nevýhodu, že snižuje vnímání nárazu a v důsledku toho zaostává technika správného dopadu. Jak už bylo řečeno na parkourovém fóru, "technologie do jisté míry pomáhá, ale také nám do jisté míry může ublížit, a to aniž bychom o tom věděli."

Still alive

5. srpna 2010 v 23:15 | DarkS |  Ze života traceura
Když se tak ohlídnu zpátky, za svým posledním článkem... musím naznat, že uplynula už nějaká doba a přiznat si, že jsem svůj blog zanedbával. Měl jsem v plánu, že napíšu článek o Brněnském JAMu, kde jsem byl jako jeden z organizátorů, učastníků i kameramanů, ale nějak nebyla chuť, čas ani vůle... a tak skončil v rozepsaných.

Jak už ale název článku napovídá, na trénink jsem se nevykašlal - to ani zdaleka! - a pořád jsem naživu a aktivní. Přijde mi, že jsem od začátku prázdnin udělal poměrně velký pokrok, ať už se to týká precision skoků, tak akrobacie v tělocvičně, do které můžu chodit díky Urban Chasers. Backflip, frontflip, dokonce i kabolo, to všechno se pomalu, ale jistě rýsuje!