Časy se mění

5. září 2011 v 18:52 | DarkS |  K zamyšlení
Tenhle článek berte spíš jako moje zamyšlení nad tím, co se děje, resp. se událo a projednou se mi - po dlouhé době - opět změnil pohled na parkour.


Začnu se svou rozmrzelostí nad naší komunitou v těchto dnech. Jak řekl jeden kamarád, evoluce se nevyhne ničemu. Naivně jsem si sliboval, že parkour zůstane stejný, maximálně se zvětší skoky. Troufám si tvrdit, že v roce 2010 se po výkonové stránce česká komunita moc neposunula, resp. nebyl tam tak znatelný progres jako v roce letošním, kdy vznikly dva nové týmy a vyrazili nám dech skoky do té doby u nás nevídanými. Tahle senzace měla za důsledek vstupu parkouru a freerunu do širší veřejnosti, což způsobilo také daleko větší zájem a česká parkourová "rodina" rostla. A tohle je bod, kdy se chci zastavit. Jak jsem teď měl možnost trénovat s pár lidmi, co nedávno začali s pk, případně v poslední době zaznamenali velký progres a pronikli více do podvědomí lidí, tak z toho nemám zrovna nejlepší pocit. Připadá mi, že taková ta srdečnost, kdy si lidé vážili člověka a respektovali ho kvůli tomu, jaký je a ne za to, jestli skáče bomby, se prostě nějak ztratila. Pohyb se jaksi zautomatizoval a v honbě za čím dál tím většími skoky se zapomnělo na samotnou lásku k pohybu a vášeň pro tohle vše. Nemůžu s trvalou platností říct, že to tak je, ale prostě mám z toho takový dojem.

Další věc, o které bych chtěl psát, je spíš už věcí osobní - jde o to, že po setkání s pár lidmi a urovnání si několika věcí v hlavě se mi změnil celý přístup jak k tréninku, tak ke škole. Možná to bude znít překvapivě, ale je to tak. První impulz k tomu jsem dostal na parkourovém campu v Brně po pár dnech ve společnosti Tomáše 'Sahira' Tarana, jehož přístup jak k tréninku, tak k životu, mi nasadil brouka do hlavy. Je tu spousta věcí, co jsem se (o sobě) dozvěděl, že byly i zezačátku předurčeny k nezdaru. Počínaje tím, že nemám pod kontrolou základní parkourové pohyby a tudíž nemůžu mít kontrolu ani při těch obtížnějších, pokračuje mého podvědomého rozhodnutí, že "ten skok skočím až tak po deseti pokusech", konče tím, že není důvodu, proč bych neměl dělat věci naplno, když na ně mám. Aby to někoho nezmátlo, dost jsem si z toho vzal i pro běžný život, nejenom pro trénink. O tom jsem s Tomem už nemluvil, ale sám jsem poznal, jaký je mezi námi rozdíl a jak "špatný" nebo lépe řečeno zbytečný byl můj dosavadní přístup. Jde v podstatě o to, že nikdy nejdu na hranici svých možností a zůstávám stále v "zóně bezpečna", kde mám "jistotu". Ať už jde o skok, nebo o to, že mám z biologie čtyřku, když můžu mít jedničku. A kupodivu, můžu si za to sám svým rozhodnutím, které jsem nebral na vědomí. Jedna věta mi zní v paměti doteď: "všechno je možný :) stačí chtít"

V důsledku tohoto všeho jsem se rozhodl, že chci mít ve škole vyznamenání, ačkoliv jsem měl na konci roku více čtyřek, než všech ostatních známek dohromady. Chci vědět, jestli na to mám i bez věnování 100% volného času k přípravě. Jistě, počítám s tím, že se budu muset učit, ale za to mi to stojí. Stojí mi to za to, že když nic, tak budu mít aspoň slušné výsledky ve škole, což je moje momentální "práce".

Na závěr dodám už jenom videoklip písničky, kterou v poslední době poslouchám stále dokola (obzvláště refrén) a čím déle ji poslouchám, tím víc se mi líbí :)

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Daja Daja | 5. září 2011 v 21:08 | Reagovat

Darksi, některý fráze jsou... jakoby jsi mi četl myšlenky. Jsme na tom podobně. Jen kdybych to měla sesmolit já do jednoho článku, nevím co by z toho vzniklo. Chtěla jsem tím říct - líbí se mi to. A máme jednu společnou "práci", tím je zapracovat ve škole. Vím, že každý má navíc, když chce.:) Doufám, že moje slova nevinikly nějak zle...

2 Peťa Peťa | 5. září 2011 v 21:41 | Reagovat

Strašně pěkné Darksi !

3 E. Sinetal E. Sinetal | 5. září 2011 v 22:01 | Reagovat

Tisíc

4 jf jf | 5. září 2011 v 23:10 | Reagovat

česká parkour komunita je hrozná... a jde to pořád víc do kopru... na žádným jamu jsem nebyl, a na žádným nebudu, inmotion a urban sense jsem nikdy neviděl, a ani vidět nechci, to jaký fiasko s tou televizí udělali na jamu, bylo moc, to jenom dokazuje za jakým účelem to někdo dělá ;-) zkuste se podívat na tohle video http://www.youtube.com/watch?v=ETfiMHuUAL4 a zvažte si hodnoty proč vůbec skáčete ;)

5 ČlenUrbanSense ČlenUrbanSense | 5. září 2011 v 23:33 | Reagovat

jf: Máš pravdu a děláme špatnou věc, ale děláme to proto, abychom mohli časem něco změnit.
Jasný ale, kdo nás nezná a viděl jen to, co se stalo na jamu, tak to nemůže pochopit. 8-)

Sahir

6 jf jf | 6. září 2011 v 10:15 | Reagovat

nevím co chcete časem měnit. měli by jste se nejdřív měnit sami. neříkám že je špatná věc vydělávat na freerunu a parkouru, být komerční a mít ohlas. ale netahat do toho ostatní, a když se přijede na jam, tak tam být s komunitou, s přáteli, užívat si každý moment který máte, a nekazit to tímhle ani vám, a ani nikomu jinému. vemte si jak na vás nahlížejí mladší a méně zkušení, jako na bohy, kteří se tím jednou budou živit = budou chtít umět co nejvíc triků, bez ohledu na to jestli nějaký community spirit v čr vůbec bylo. je to můj osobní názor, ale to že někdo jde směrem aby uměl co nejvíc triků a skákal co největší dálky, nikam nevede, a skončí to tu tak, jak to téměř skončilo, soutěž kdo skočí a dál a udělá co nejvíc vrutů a salt. možná proto nikdo odsud nejezdí na jamy, aby tohle neviděl. v čr jsou komunity strašně rozkouskovaný po strašně málo lidech, a tímhle, je akorát kouskujete víc a víc, na jednotlivce kteří chtějí být všichni nejlepší... je mi z toho k breku :'(

7 Luke Luke | 6. září 2011 v 14:08 | Reagovat

Můj názor se podobá ''jf'' třeba znám pár lidí co vidělo parkour jen na videích a začali ''skákat'' aniž by pořádně dodrillovali např. monkeyho či konga tak se rozhodli podle pár videjí že chtějí udělat co nejvíce salt. Takhle to šlo pořád dál a dál a o starší komunitě  nevědí absolutně nic ... Byl jsem osobně na jednom Pk Jamu minulí rok  v Brně a moc se mi tam líbilo ... Ale teď to vážně jde dolů ... :-(

8 Sahir Sahir | 6. září 2011 v 14:55 | Reagovat

jk: Ano, tím jamem jsme to nevychytali, ale furt patříme v téhle republice k lidem, kteří toho pro parkour jako takový udělali nejvíc. Nemluvím teď vůbec o skocích, ale o organizování veřejných tréninků, psaní článků na parkour.cz a podobně.
Btw, jk je tvůj nick, nebo to jsou jen náhodně zvolená dvě písmena? Pokud jen písmena, tak se mi prosím představ, ať vím, s kým komunikuju.
Jinak v Čr to bylo kdysi jiné, lepší.. Dobře, byl jsem v Lisses, trénoval s yamakasi atd. a ani náhodou se to nemohlo s čechama srovnávat, ale bylo to tu jiné kdysi. A pokud si se pohyboval na jamech a srazech před rokem 2008, tak sám víš. ;-)

9 jf jf | 6. září 2011 v 15:06 | Reagovat

koho konkrétně myslíš ohledně těch akcí, článků na pk.cz atd.? jk není můj  nick, jf jsou iniciály mého jména;) já nevím jaké to bylo v čr, nikdy jsem na žádném jamu nebyl, a skáču tu jenom se svou komunitou. yamakasi? kdyby se češi nezaobírali tím jestli skočí dál než ten druhý, tak jsou dávno na jejich úrovni:)

10 grimmis grimmis | 6. září 2011 v 15:43 | Reagovat

k tomu článku: hezký..
ke komentářům: moc to řešíte.. klidně se pobavte, ale myslím že asi už nic nezměníte

11 Sahir Sahir | 6. září 2011 v 17:02 | Reagovat

Konkrétně třeba já. Jinak myslím, že další konverzace není nutná, nechtěš pochopit a já mám důležitější věci na práci.

12 Hanzi Hanzi | 9. září 2011 v 23:38 | Reagovat

Pěkný článek Darksi. Přeju Ti, aby se podařilo ;)

jf: Nevíš jak to tu bylo, nevíš kdo přispěl k parkouru v čechách. Ale hodnotíš lidi z US, z nichž většina z nich právě byla u zrodu pk v čr a ačkoli se vyvíjí parkour víc komerčněji než dřív, tak nebýt právě té komerce, tak by ses pravděpodobně ani ty nedostal k parkouru :)

13 Honza Honza | 10. září 2011 v 18:58 | Reagovat

Podle mně má na tom zásluhu taky jistá hiearchie panující v Čechách. Všichni uznávaj tohohle a tohohle a chtěj bejt stejně dobrý. Uznávaj je jenom proto, že skočili tohle a skočili tamhleto. Já neuznávam nikoho z republiky kvůli skokům....Já uznávam lidi za to, jaký sou. Vezměme si např. In Motion (Jejich videa mají vypadat nařachaně aby se každej kouk co on a on skáče. Fish eye tam svítí jak světla v atomovym krytu. Urban sense a jejich nová reportáž na RTV - ,,Skáčou několik metrů nad zemí.´´ (Tuny salt) ,,Parkour´´ !  (Tuny salt),,Jsou nejlepší v republice.´´ (Tuny salt).... Tak co ot je za reportáž sakra ?!

14 Sahir Sahir | 10. září 2011 v 23:15 | Reagovat

Ok, jak tedy vlastně fungují media? Ben, který si s námi jen chtěl "zatrénovat" skočil jedno salto a vzniklo z toho tohle: http://www.super.cz/4616-ben-cristovao-hazarduje-se-svym-zdravim-v-centru-prahy-si-strihnul-nebezpecne-salto.html

15 Hanzi Hanzi | 10. září 2011 v 23:26 | Reagovat

Honza: Média hledají senzace a hlavně bys měl trénovat pro sebe a ne pro nějaký Urban Sense. My taky trénujeme pro sebe a uznáváme lidi za to, jací jsou.

16 David Šilhavý David Šilhavý | 12. září 2011 v 16:48 | Reagovat

Ale on chodil na placeny lekce parkuru kvuli klipu mimozemštanka ;-) Uvožoval jsem že bych začal s Parkurem

17 Rayuko Rayuko | E-mail | Web | 29. září 2011 v 16:51 | Reagovat

článek pěkný :-) mám podobný názor.
Někteří tady to moc rozebírají, kdyby výše jmenované skupiny nepropagovali PK tak jak to dělají, polovina lidí by pořád nevěděla co to je. jak jsem si přečetl někteří nejezdí na jamy protože nechtějí vidět to špatné co se děje jenže to tady bylo i v roce 2006 když jsem začínal všechno se vyvíjí a taky jde všechno více vidět a když jedu na jam vím že tam potkám stejné lidi jako kdysi dávno. ;) všichni se dostanou na vrchol a pak se zase ztratí a nahradí je jiní.... když má někdo co ukázat tak proč by si to měl schovávat pro sebe. někteří z vás by asi salta nejraději vymazali ikdyž nevím proč přece jenom i tyhle parádičky rozvíjí pohyb, zlepšují orientaci v nestandartních pohybech, parkour není jen o tom jestli to máš správně uspořádané v kebuli ale i o tvém těle. :-) a stále je tady PK vs FR a "battly" kdo umí lépe skákat myslím že pro vymazání takových kravin mezi hopsálkama by ste měli věnovat energii a né řešit že máme v republice nějaké komerční skupiny které otvírají dveře nejen sobě ale i jiným. místo nadávání na ostatní se to snažte zlepšit
jestli někomu chybí uznání tak ať ohromí nějaké lidi a nemusí to být kulervoucím videem stačí tím jaký je a jak se chová k ostatním. ;) takže myslím že by bylo fajn kdyby se každý věnoval své představě jak by měl parkour vypadat a pracovat na tom a ukázat to i ostatním ti hrozní IM a US (jak já s radostí říkám all stars team :-D )mají svou představu o PK/FR
omluva za pravopis :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama