Říjen 2011

BOOM na České scéně z jiného úhlu

26. října 2011 v 20:15 | DarkS |  Inspirace a ostatní


Řekl bych, že jen velmi málo lidí, co sleduje Českou parkour a freerun scénu, si nechalo ujít toto velkolepé dílo týmu Urban Sense. Pojďme se na něj tedy podívat a trochu ho rozebrat;

Prostě to udělám aneb Přístup posledních dnů

22. října 2011 v 21:57 | DarkS |  Ze života traceura
Článek popisuje jeden z mých tréninkových dnů, kdy jsem se posunul a překonal sám sebe.

Daniel Arroyo

8. října 2011 v 13:42 | DarkS |  Inspirace a ostatní
Už bylo na čase, abych se zmínil o další osobnosti do rubriky Inspirace. O tomhle člověku mám v plánu napsat už delší dobu, ale dostal jsem se k tomu až dnes. Řeč je o Danielovi Arroyo.


Kilimanjaro Spirit

6. října 2011 v 19:33 | DarkS |  Boty na trénink
Dnes potěším všechny příznivce bot, co imitují běh na boso nebo mají velmi tenkou podrážku. Jako testovací boty jsem si totiž vybral Kilimanjaro Spirit.DarkStory meaning - rozluštění příběhu

5. října 2011 v 16:07 | DarkS |  DarkStory - videosérie
Myslím, že je na čase, abych trochu objasnil a uvedl na pravou míru celou pointu, nebo lépe řečeno myšlenku série DarkStory (dále jen DS). Hodně stručnou definici jsem napsal už kdysi a tehdy zněla nějak jako "šest videí, se kterými se pojí můj vztah k tréninku v určitém ročním období". Nevidím na tomhle shrnutí nic špatného až na fakt, že je to pojato opravdu velmi stručně. Následující článek vás provede veškerými myšlenkami a dějovou linií příběhu. A taky jsem se rozhodl pro to, že videí bude pět.

1. DarkStory - co to znamená?

Není úplnou náhodou, že jsem seznam videí pojmenoval zrovna takhle. Kdybych měl tohle podivné slovo rozebrat, doslova by znamenalo dark - temný, story - příběh, přičemž zároveň ve slově vzniká i moje přezdívka DarkS. Mezi jinými velké eSko odděluje "temnou" část příběhu od části "dobré a radostné", kdy se první část odehrává od jara do konce léta a druhá v období podzimu a zimy.

Stručně shrnuto, příběh je rozdělen na dvě části:
  1. Dark - konec podzimu a zima (I., IV., V. video)
  2. Story - jaro, léto, začátek podzimu (II. a III. video)

Obecně myšlenka příběhu spočívá v tom, že se mění životní cykly traceura-člověka. Záměrně jsem začal "posledním" videem v příběhu, protože symbolizuje konec životní etapy před zrozením nové. Jako posledním (a z videí prvním) dílkem do retrospektivní skládačky je snímek "The Hard Way". Jeho myšlenku a charakteristiku zde zveřejním až po vydání zbývajících dvou videí.

2. Springchild

Snímek reprezentuje zrod traceura do nového životního cyklu (ano, byl jsem trochu inspirován glyphem z UFF, ale jen z části), kde se s příchodem jara začíná probouzet mrtvá půda a poskytuje mu zázemí pro začátek tréninku. Začíná se oteplovat a prostředí pro růst je volné, plné příležitostí. Tady se pozastavím, protože vznik videa je opřen také o fakt, že jsem se na jaře opravdu narodil a stejně tak jsem o patnáct let později začal v této době trénovat. Druhé video ze série a chronologicky první z příběhu je asi nejradostnějším a nejenergičtějším snímkem vůbec. Překypuji superlativy z důvodu mého zvláštního vztahu s tímto snímkem, soudě jej jako moji dosavadní nejlepší práci, která mi udělá radost kdykoliv se na ni podívám.

3. Joy

O něco málo delší video "Joy" symbolizuje průběh radostných časů od konce jara přes léto. Je to čas, kdy traceur nachází spřízněné duše a přátele, se kterými trénuje, nabírá a vyměňuje zkušenosti. Zkouší různé podmínky tréninku - při nadměrném teplu, dešti, případně v přírodním prostředí. Třetí snímek z DS je asi nejméně zajímavý kvůli absenci dramatičnosti děje. Jelikož doba, po jakou jsou záběry natočeny, pokrývá delší časový interval, tak v důsledku tohoto jevu se ve videu objevuje jakýsi stereotyp radosti a štěstí, díky kterému může video působit až nudně. Nicméně je důležitou součástí, protože líčí část traceurova veselejšího životního cyklu a doplňuje celý příběh.

4. Change

Zde se dostáváme k temnější části příběhu, počínaje nenápadným dramatizováním celkového děje. Change je na první pohled jakýsi poklidný příběh se spoustou nesrovnalostí. Na tomhle místě vás můžu ujistit, že všechno má svůj smysl a je přípravou na video poslední. Čtvrté video ze série symbolizuje počátek vnitřních nesrovnalostí traceura, kdy se pomalu blíží pro trénink nejhorší období roku - zima. Stromy se zabarvují, vzduch se ochlazuje a vše se zdá být v dokonalé harmonii a v pořádku. Traceur se ovšem pozastavuje a dívá se zpět, soudě s odstupem veškerý svůj trénink a jeho smysl. Připravuje se tím na změnu, která má nastat, a právě rozpor mezi zachováním všeho starého proti budování nového je hlavní krizí v příběhu. Vše se točí okolo této změny, kdy ani jedna strana nepřevažuje nad druhou a nerozhodnost vede k rozpolcenosti, se kterou si musí poradit.

Do toho všeho, jak traceur posuzuje svoje konání, se také plíží myšlenka ohledně pohledu veřejnosti, jak jej vidí ostatní "nezainteresovaní" lidé a jestli má jeho trénink využití v reálném životě, jaká je jeho hodnota. Porovnává tedy trénink z pohledu svého, ale nyní i z pohledu ostatních.

Ohledně mého vztahu ke čtvrtém videu... Change vychází z vlastní zkušenosti, to podle mě mluví za vše. Na podzim zkrátka člověk vždycky tak nějak přehodnotí svoje činy, zbaven euforie jara a bezstarostnosti léta. Užívá si pěkného počasí, ale s vidinou toho, co ho čeká. Ví, že to nebude lehké, že veškerá jeho přesvědčení se za tu dobu můžou změnit. Zkrátka už je z dřívějška naučený tohle období nepodceňovat. Ve čtvrtém snímku záměrně vytvářím "nejasnosti", protože symbolizují traceurovu nerozhodnost a jeho rozpolcení. Patří k těm náročnějším snímkům, jak z pohledu mého, tak z pohledu diváckého.


5. Pieces

Předposlední snímek "Pieces" (předposlední v ději, poslední z celku) symbolizuje vnitřní rozpor odehrávající se v traceurově mysli, kdy se rozhoduje, kterou cestou se má vydat. Je to vyobrazení konfliktů mezi vlastním úsudkem a míněním ostatních. Proti žádnému názoru se nedá bojovat, dá se před ním možná jen dočasně utíkat, nebo se rozhodnout pro názor jiný a ztotožnit se s ním. Ve videu se odehrává konflikt mezi soutěživým egem a svobodným rozhodováním, kdy tomu všemu přihliží "pozorovatel" a pomáhá mysli ujasnit si, pro co se má rozhodnout a kde najde štěstí.

Stručně řečeno, Pieces vyobrazuje konflikt mezi symboly, kterými je zde míněno Ego, které se snaží přesvědčit Mysl, že jenom v úspěchu najde naplnění. Mysl ale neví, pro co se má rozhodnout, a tak před nátlakem Ega utíká. Zároveň je na scéně Pozorovatel, který vidí celou situaci takovou, jaká ve skutečnosti je a snaží se předat svou zprávu vystrašené Mysli, aby si uvědomila, jak se může rozhodnout. Jak to vše dopadne se dozvíte ve videu :)

Pro ty, kteří se na příběh videa zaměří a porozumí mu, nabyde celá série DarkStory novou myšlenku a pochopí její význam. Je to snímek, který spíše než jako samostatné parkourové video má určitý děj. Ti bystřejší si možná všimnou, že je to zároveň mou reakcí na dnešní parkourovou scénu, jak se každý snaží najít sám sebe jenom v očí ostatních, v tom, jak je známý a uznávaný, a přitom se to míjí s účinkem dlouhodobého uspokojení.

Pieces je snímek poměrně náročný na pochopení, jednak proto, že symbolické vyobrazení jednotlivých "fragmentů" působící na člověka není jednoznačně, jednak také proto, že je to má celkově první zkušenost s točením příběhu jako takového, kde nejsou jen tak za sebe naházeny záběry, ale který má mít děj.