Listopad 2011

Change - čtvrtý díl do skládačky DarkStory

29. listopadu 2011 v 22:27 | DarkS |  DarkStory - videosérie
Po více jak dvou měsících práce se mi konečně povedlo dokončit čtvrté video z DarkStory. Vzhledem k tomu, že jsem se o něm už zmiňoval dříve, doplním tento článek jen o pár informací, protože je to víceméně vše napsáno;

Zde se dostáváme k temnější části příběhu, počínaje nenápadným dramatizováním celkového děje. Change je na první pohled jakýsi poklidný příběh se spoustou nesrovnalostí. Na tomhle místě vás můžu ujistit, že všechno má svůj smysl a je přípravou na video poslední. Čtvrté video ze série symbolizuje počátek vnitřních nesrovnalostí traceura, kdy se pomalu blíží pro trénink nejhorší období roku - zima. Stromy se zabarvují, vzduch se ochlazuje a vše se zdá být v dokonalé harmonii a v pořádku. Traceur se ovšem pozastavuje a dívá se zpět, soudě s odstupem veškerý svůj trénink a jeho smysl. Připravuje se tím na změnu, která má nastat, a právě rozpor mezi zachováním všeho starého proti budování nového je hlavní krizí v příběhu. Vše se točí okolo této změny, kdy ani jedna strana nepřevažuje nad druhou a nerozhodnost vede k rozpolcenosti, se kterou si musí poradit.
-

Do toho všeho, jak traceur posuzuje svoje konání, se také plíží myšlenka ohledně pohledu veřejnosti, jak jej vidí ostatní "nezainteresování" lidé a jestli má jeho trénink využití v reálném životě, jaká je jeho hodnota. Porovnává tedy trénink z pohledu svého, ale nyní i z pohledu ostatních.

-

Ohledně mého vztahu ke čtvrtém videu... Change vychází z vlastní zkušenosti, to podle mě mluví za vše. Na podzim zkrátka člověk vždycky tak nějak přehodnotí svoje činy, zbaven euforie jara a bezstarostnosti léta. Užívá si pěkného počasí, ale s vidinou toho, co ho čeká. Ví, že to nebude lehké, že veškerá jeho přesvědčení se za tu dobu můžou změnit. Zkrátka už je z dřívějška naučený tohle období nepodceňovat. Ve čtvrtém snímku záměrně vytvářím "nejasnosti", protože symbolizují traceurovu nerozhodnost a jeho rozpolcení. Patří k těm náročnějším snímkům, jak z pohledu mého, tak z pohledu diváckého.


Nemám k tomu moc co dodat. V popisu jsem video okomentoval;

...čtvrté video z řady DarkStory pojmenované "Change" symbolizuje můj přístup k tréninku v podzimním období. Mění se mi jednak přístup k tréninku, jednak se pouštím do věcí, ze kterých mám normálně strach, trénuji s vidinou zimy, na kterou se nijak netěším. Snímek je zobrazením konfliktů, které ve mně probíhají v tomto období - staré zvyky jsou nahrazovány novými, což je hlavní rozpor - touha přijmout nové s obavou opuštění již zaběhlého.

Change není veselý snímek, proto ho tak prosím neberte. Má své kouzlo, kouzlo období, které každoročně prožívám. V tomto videu jsem se snažil přenést tuhle těžko popsatelnou atmosféru na diváka, aby to dokázal pochopit skrz souznění písničky a mých záběrů.

-

Doufám, že vás video zaujme a neomrzí ani po pár zhlédnutích. Řadí se mezi ty, nad kterými jsem si dal nejvíce práce a snažil se o něco unikátního. Děkuji předem za jakýkoliv ohlas.


Řekl bych, že dva výše uvedené texty dostatečně vyjadřují záměr čtvrtého videa. Nyní mi tedy nezbývá nic jiného, než nechat video promlouvat samotné a nechat vás, ať si o něm uděláte vlastní názor. Jenom k tomu mám připomínku a vlastně i prosbu - neposuzuje prosím video jako klasický parkourový počin, berte to jako úplně něco jiného a nehodnoťte jenom pohyb a výkony, video je daleko působivější jako celek, jehož hlavní náplň je úplně nekde jinde. Díky :)