Leden 2012

Naše zodpovědnost vůči parkouru

8. ledna 2012 v 23:20 | DarkS |  K zamyšlení
Tímto článkem chci reagovat na Ravenův názor, který se nedávno objevil na stránkách Silent Runners. Na facebooku se potom vedla poměrně zajímavá diskuze, kdy jedna strana hájila staré a druhá obhajovala nové. Pak se tu ovšem objevili lidi jako Sahir, jehož názor překvapivě vyzněl tak, že máme to, co jsme chtěli. Když jsem se nad tím zamyslel, nemohl jsem nesouhlasit. Živě si pamatuji dobu, kdy každý druhý parkour.cz zatracoval a smál se, že člověk silovým tréninkem nic nezíská a posun s technickým tréninkem se nedá vůbec srovnávat. Že je parkour "jinde".

Otázkou zůstává, je to teď lepší, nebo ne? A další otázka - jestliže je to teď horší, do jaké míry to může až zajít?

Na další myšlenku mě přivedl Assasin. Je sice dobré poukázat na to, že je něco špatně a mělo by se to změnit, ale tím, že si jen budeme trénovat pro nás samotné a na facebooku se budeme jako lvi přít a hájit svůj názor, tomu nepomůžeme tak, jak by to bylo potřeba. Jestliže známe svoji pravdu a stojíme si za ní, proč ji uplatňovat jenom v rámci diskuze pod videem/článkem na FB? Pokud je situace opravdu tak špatná, proč nejezdíme na JAMy a akce, kde místo exhibicí můžeme předávat původní myšlenku parkouru dál? Je sice pravdou, že ovlivňování české scény a především nováčků je v rukách In Motion a Urban Sense, ke kterým momentálně vzhlíží asi nejvíce skokanů, ale tím, že se spolehneme jenom na ně a sami pro to neuděláme nic, kromě stěžování si, je docela paradox.

Proto říkám - šiřte myšlenku pro všechny, kteří jsou ochotní jí slyšet a pochopit. Protože se to vždycky odvíjí jen od nás samotných.

Cíle a výzvy do roku 2012

3. ledna 2012 v 21:15 | DarkS |  Cíle a výzvy
Tak a konečně jsem se opět dostal k mým oblíbeným Cílům a výzvám pro následující rok :) chvilkově o nich přemýšlím už nějak od Silvestra, nicméně seznam teď sepíšu poprvé a ve výsledku bude jistě upraven. V plánu mám určitě kongy a výlezy, taktéž stylové prvky a především tyčky a zábradlí. Od jednoho mého kamaráda mi bylo řečeno, že jsem svoje maximum ve wallclimbu už našel a nepřekonám ho, tak to beru jako výzvu :) dál pak asi zklamu všechny, co si užívají můj "čistý" parkour, mám vážně spadeno na několik určitých flipů, které se budu chtít naučit a zapojit je do flow. Rozhodně ale nemám v plánu přesedlat jenom na skákání flipů, jde mi spíš o to, abych to všechno zapojil do již osvojeného pohybu. Za žádnou cenu se nechci vzdát flow na úkor obtížnějších prvků.