Naše zodpovědnost vůči parkouru

8. ledna 2012 v 23:20 | DarkS |  K zamyšlení
Tímto článkem chci reagovat na Ravenův názor, který se nedávno objevil na stránkách Silent Runners. Na facebooku se potom vedla poměrně zajímavá diskuze, kdy jedna strana hájila staré a druhá obhajovala nové. Pak se tu ovšem objevili lidi jako Sahir, jehož názor překvapivě vyzněl tak, že máme to, co jsme chtěli. Když jsem se nad tím zamyslel, nemohl jsem nesouhlasit. Živě si pamatuji dobu, kdy každý druhý parkour.cz zatracoval a smál se, že člověk silovým tréninkem nic nezíská a posun s technickým tréninkem se nedá vůbec srovnávat. Že je parkour "jinde".

Otázkou zůstává, je to teď lepší, nebo ne? A další otázka - jestliže je to teď horší, do jaké míry to může až zajít?

Na další myšlenku mě přivedl Assasin. Je sice dobré poukázat na to, že je něco špatně a mělo by se to změnit, ale tím, že si jen budeme trénovat pro nás samotné a na facebooku se budeme jako lvi přít a hájit svůj názor, tomu nepomůžeme tak, jak by to bylo potřeba. Jestliže známe svoji pravdu a stojíme si za ní, proč ji uplatňovat jenom v rámci diskuze pod videem/článkem na FB? Pokud je situace opravdu tak špatná, proč nejezdíme na JAMy a akce, kde místo exhibicí můžeme předávat původní myšlenku parkouru dál? Je sice pravdou, že ovlivňování české scény a především nováčků je v rukách In Motion a Urban Sense, ke kterým momentálně vzhlíží asi nejvíce skokanů, ale tím, že se spolehneme jenom na ně a sami pro to neuděláme nic, kromě stěžování si, je docela paradox.

Proto říkám - šiřte myšlenku pro všechny, kteří jsou ochotní jí slyšet a pochopit. Protože se to vždycky odvíjí jen od nás samotných.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Assasin Assasin | E-mail | 11. ledna 2012 v 14:13 | Reagovat

:-? ...... :-)

2 Mates Mates | 23. ledna 2012 v 23:49 | Reagovat

Plně s tebou souhlasím Darksi ;-) Já osobně se snažím (s inspirací v Jimovi :-) ) dovést začínající runneri k tréningu v pravém slova smyslu, ne jenom "Nauč se tohle, budeš borec a můžeš se předvést" ale momentálně učím aktivně asi 6 lidí (je jich víc ale s těma netrénuji často - spíš jim sem tam poradím a tak), kteří před půl rokem ani nevěděli co to parkour je a já, i když sám nejsem na tak dobré úrovni, věnuju se jim a trénujeme spolu právě proto aby pochopili pravou myšlenku parkouru :-) sám si myslím, že parkour je spíše o psychické a mentální stránce člověka než o tom co dokáže a kolik stop nebo jakou rotaci dá v tom a tom skoku, takže se snažím, aby lidi co chtějí skákat nejdříve pochopili tohle... myslím, že kdyby se o tohle alespon pokusil každý kdo se o parkour nebo freerun jakkoliv zajímá, naše komunita by jenom vzkvétala :-)
Podobnejch diskuzí sem se raději zdržoval a jen v klidu pozoroval názory ostatnách, ale jak tak čtu a sleduji, je dost lidí co tvrdí že se vším dobrým souhlasí ale nic pro to nedělají a tváří se že se jich to netýká... četl sem jak pořád někdo říkal, že si Raven stěžuje a nic nedělá pro to, aby byla NAŠE komunita více rodinná a více "parkourová" ale stěžovat si umí každej né? promluvme do duše každýmu, kdo se parkouru věnuje nebo chce věnovat a uvidíte, že tu myšlenku bude šířit dál :-) potom už si nebudete moci stěžovat když pro to uděláte alespon tohle.. náš odkaz je pouze takový, jaký si ho uděláme :-)

Věřte v další generaci
a ona bude věřit v nás :-)

3 traceur traceur | 29. ledna 2012 v 21:04 | Reagovat

představa že by mě mými nesnázemi a problémy a neshodami v myšlenkách provázel hanko, je pro mě děsivá, to radši ten parkour nedělat vůbec a v pokoji zemřít na zdi :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama