Změna pohybu

18. září 2012 v 19:49 | DarkS |  O mně
Jelikož jsem opět nemocný a po dlouhé chvíle nemám co na práci, honí se mi hlavou spousty myšlenek. Při včerejších pokusech usnout s ucpaným nosem, kdy jsem se potřeboval odprostit od zoufalé situace, jsem si nakonec vizualizoval pohyb po známých Brněnských spotech, jak bych chtěl, aby můj pohyb vypadal. Chytlo mě to natolik, že jsem tím strávil asi hodinu :) a ujasnil jsem si několik věcí, které jsem předtím věděl, ale nic s nimi nedělal.


Když jsem před nedávnem dával do kupy sestřih mých skoků za letošní rok, nemohl jsem si nevšimnout, že tam není téměř žádná flow. Vždycky zkrátka buďto jeden nebo pár navazovaných skoků. Jsou to skoky, které skočím jedině tehdy, když se na ně chvíli soustředím. Tyto pohyby však nedokážu používat automaticky, bez rozmyslu, instinktivně. Všiml jsem si toho už dřív, na svými skoky mám sice kontrolu, ale musím nad nimi chvíli stát, kdežto například Hunk je schopný zaběhnout krásnou plynulou flow s množstvím rozmanitých prvků, aniž by nad nimi váhal. Tohle uvědomění jsem si spojil s několika videi, kde pozoruji kýžený pohyb a musím si otevřeně přiznat, že v naprostých základech - jako turn, lazy, roll, cat to cat - nemám ani zdaleka takovou kontrolu, jakou bych mít chtěl. (Ještě aby jo, když skáču jen "préca" -__-).

Pro srovnání - Hunkovo video a moje video.

Ale tím nechci říct, že se chci hýbat jako Hunk. Je rozdíl mezi inspirací a kopírováním, každý máme něco svého. Mimo Hunka, inspirací je mi například i Sahir a jeho ultrarychlé výlezy (potažmo Blane), a mnoho dalších lidí, jejichž videa můžete vidět níže.
...a další a další lidi (bohužel, jak jsem zjistil u minulého článku, blog neumí správě zobrazovat víc videí pohromadě, takže sem musím dát odkazy).

Všichni tihle mají jednu schopnost, kterou by měl disponovat snad každý traceur - umí využívat "aktivní pohyb" (do uvozovek dávám záměrně, lepší výraz mě nenapadnul) - je to umění pohybovat se a jednotlivé techniky používat instinktivně, bez soustředění či rozmýšlení. V květnu jsem byl zvědavý, jak je na tom moje flow, a proto jsem natočil krátké video. Zjistil jsem, že mám pod kontrolou jen skutečně malou škálu pohybu a s většinou základních technik silně zaostávám. Do "pasivního pohybu" nezařazuji šachy, ale jednorázové skoky. Jsou to zpravidla ty, u kterých je potřeba překonat strach a pak je jen opakovat, aby si u nich člověk vybudoval jistotu. Mimochodem, tenhle přístup, překonat strach a následně pohyb nadrillovat, jsem začal praktikovat AŽ někdy v červnu. Předtím byl pro mě konec tehdy, když jsem skok úspěšně zdolal, pak jsem se k němu už nevracel.

Takže až se uzdravím, vím, co mě čeká :) a taktéž doufám, že se mi konečně zlepší zápěstí, které den co den rozhýbávám.

Keep on training.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sahir Sahir | 18. září 2012 v 22:20 | Reagovat

Změň stravu. ;-)

2 DarkS DarkS | 18. září 2012 v 23:25 | Reagovat

[1]: Zrovna to mi říkal kamarád, co se věnuje posilování a má jídelníček, pár dní předem... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama