Ollo vs. Duramo

3. května 2014 v 16:11 | DarkS |  Boty na trénink
Stále častěji omílaným tématem (nejen) na české parkourové scéně jsou boty na trénink. Lidí přibývá, vznikají speciální boty pro trénink a v dnešním článku budu porovnávat dvě pravděpodobně nejpopulárnější boty - dánské Ollo Sapien a Adidas Duramo 5.

(Doufám, že můj mistrovský výtvor z Malování oceníte, dal mi překvapivě dost práce)

Úvod

Nejprve bych se zmínil o tom, PROČ jsem vybral právě tyto dvě boty. Důvody jsou úplně jednoduché - zaprvé jsem jejich vlastníkem (obou dvou), zadruhé jsou mezi traceury velmi oblíbené, zatřetí spoustu nováčků neví, co od tréninkové boty očekávat a právě tento článek by jim k tomu měl pomoct.

(Boty už nějakou dobu používám a jde to na nich vidět, tak snad vás to nepohorší)

HMOTNOST

Pokud máte rádi lehké boty, budete spokojeni v obou případech. Váha se pohybuje ve standartních 250 - 320g a pokud nejste zvyklí na trénink na boso, nebo ve cvičkách, pocitu cihel na nohách se bát určitě nemusíte. Adidas jsou možná o něco lehčí, nicméně rozdíl je tak nepatrný, že hodnotím stejně.

Ollo Sapien: 90%
Adidas Duramo 5: 90%
1:1

GRIP (PŘILNAVOST)

Přestože se výrobci Ollo bot dušovali, že "High Grip special blend rubber provides outstanding grip" (pro neangličtináře volně přeloženo, že díky speciálnímu složení gumy jsou extra přilnavé), tady trochu narazili. Nemůžu sice říct, že by bota na většině zdí nedržela, ale jakmile s ní vlezete na raily, se zlou se potážete. Guma je příliš tvrdá a s kovovým materiálem se v lásce moc nemá. Vzhledem k tomu, že boty měly být vytvořeny přímo pro trénink parkouru, beru to jako poměrně zásadní nedostatek.

Oproti tomu Adidasky mají jeden z nejlepších gripů, s jakým jsem se kdy setkal. Guma na podrážce je o poznání měkčí a jde to opravdu znát (nejvíce pak právě na zábradlí).


Ollo Sapien: 70%
Adidas Duramo 5: 100%
1:2

TLUMENÍ/CIT

Kde naopak Ollo září je celkové odtlumení boty (cushioning). Podrážka je dostatečně silná natolik, abyste měli při dopadu pocit jako v peřince, není tomu ale na úkor ztráty kontaktu s povrchem, jak tomu často bývá a na čem třeba ztrácí právě Duramo 5. Tady bych se chtěl pozastavit taky z důvodu, že Ollo jsou narozdíl od klasické běžecké obuvi jinak tvarované, a to rozšířenou přední částí boty. Noha se vám pak v botě pěkně rozplácne a budete se vyžívat v jakémkoliv dobrém dopadu.

Ollo Sapien: 100%
Adidas Duramo 5: 70%
2:2

KOMFORT

Nevýhodou kvalitnější šité látky (v případě Ollo) je narozdíl od typické lepené síťoviny (Duramo 5) jednoznačně odvětrávání, po chvilce tréninku v teplejším počasí se vám začne vařit noha. Nadruhou stranu to funguje i opačně, v zimě oceníte spíš, když vám bota udrží teplo a nevystavíte se tak zbytečnému riziku nachlazení (všichni víme, že od končetin člověk prochladne nejsnáz). Co na Ollo oceňuji je utažení boty, po zavázání tkaniček mi dokonale padly na nohu, kdežto Durama mi v některých místech zůstávají volnější, nicméně beru v potaz, že to nemusí vyhovovat každému a v hodnocení k tomu nepřihlížím.

Ollo Sapien: 90%
Adidas Duramo 5: 90%
3:3

VÝDRŽ

Výdrž boty bývá jedním z nejdůležitějších parametrů a přesto se hodnotí obtížně, protože záleží vždycky na způsobu tréninku konkrétního člověka. Nicméně zde mě velmi překvapily Durama 5, které sice nemají jednolitou podrážku jako Olla, ale guma se mi nestrhává po kusech a drží celkem obstojně i po necelém roce nepravidelného tréninku. Kde naopak ztrácí je právě postranní síťovina, kterou člověk s trochu širší nohou po čase protrhne i když je k botám opravdu šetrný. Olla jsou na tom naopak, bota po stranách drží, ale podrážka se mi po necelých třech měsících začíná opotřebovávat rychleji, než bych čekal.

Ollo Sapien: 90%
Adidas Duramo 5: 80%
4:3

CENA

Další důležitou informací je cena boty, ve které jednoznačně vyhrávají Duramo 5, v době, kdy tento článek píšu, se dají sehnat za necelých 700 Kč, kdežto za Ollo dáte téměř dvojnásobek, navíc musíte platit poštovné. Vítěz jednoznačný.

Ollo Sapien: 70%
Adidas Duramo 5: 90%
4:4

DOSTUPNOST

A zde opět vítězí Durama, které seženete v každém větším sportovním obchodu (doporučuji A3 sport). Nicméně velkou výhodou je, že oficiálními českými dealery Ollo bot jsou kluci z pražského týmu In Motion a nemusíte platit drahé poštovné až z Dánska (které jsem platil já, když jsem si boty objednával ještě na podzim). Faktem však zůstává, že Adidasky seženete skoro na každém rohu, takže tady je to taky jasné.

Ollo Sapien: 70%
Adidas Duramo: 90%
5:4

SHRNUTÍ: OLLO SAPIEN - 82%, DURAMO 5 - 87%

Durama sice vyšly z mého porovnávacího testu jako vítěz, nicméně je důležité zdůraznit, že se momentálně na trhu začínají objevovat nové Duramo 6, které mají sice podobnou podrážku, ale síťovina pokrývá celý bok a dá se tak předpokládat, že budou mít daleko menší životnost než právě Duramo 5.


Obě boty jsou velice kvalitní a z vlastní zkušenosti je můžu vřele doporučit. Bude už jen na vás, jestli upřednostníte grip a dobrou cenu, anebo cit v noze a úžasný pocit při došlapu. Troufám si říct, že začátečníkům budou vyhovovat více Durama, kdežto zkušenější skokani s lepší technikou sáhnou právě pro Ollo. Tak či tak, doufám, že vám byla moje recenze přínosná a jestli se vám líbí, nebojte se ji šířit dál :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Ollo či Duramo?

Ollo
Adidas Duramo

Komentáře

1 Martin Staňa Martin Staňa | E-mail | 3. května 2014 v 16:44 | Reagovat

Skvělá recenze :) Cením kvalitu podání, velkou snahu o objektivitu a důraz na praktické detaily bot při tréninku!

To že jsou boty na fotkách lehce sjeté nevadí, naopak jde vidět, že jsi je už zaběhl a tak víš, o čem mluvíš.

2 Daniel Samek Daniel Samek | E-mail | 3. května 2014 v 17:58 | Reagovat

Pěkně si to shrnul. Jen podle mě tvrdost podrážky (ne jen tý povrchový gumy) je pro dopady na raily možná ještě důležitější než grip.
Já mám u dopadů na raily největší jistotu právě v OLLO (Duramo jsem ale nezkoušel). Vzpomínám si, že než jsem si je kupoval, tak jsem četl, že na railu kloužou víc než Kalenji, ale já mám z toho uplně opačnej pocit. Tak je to možná taky individuální :-)

Hlavní nevýhodou OLLO (a možná teda i Duramo) je podle mě to, že mají až moc dobrej grip a tlumení, takže pak člověk může dělat chyby při dopadech a ani si toho nevšimne. Tam pak zase nejlíp vychází barefoot :-D

3 Toman Rychtera Toman Rychtera | 4. května 2014 v 16:20 | Reagovat

Cenim, Durama už bych taky konečně mohl pozkoušet. Já jen prostě nechápu, co děláte stou podrážkou na Ollo v brně.... Tady v Praze drží podrážka asi o 200% líp! :D Už druhej pár Ollo používám intenzivně cca 4-5 měsíců v kuse a to upozorňuju, že uplně na všechno, chodim v těch botách nonstop, prostě jiný nepoužívám na nic, skáču každej den a jediný co je pořád skoro stejný bez poškození na botě je podrážka, která je intenzivních skoro 5ti měsících tak jako u každý jiný boty co sem měl v životě na sobě po 14ti dnech až měsíci.. Bota už se sama začíná rozpadat z toho jakou ji dávám zátěž, ale prostě podrážka je pořád taková, že vydrží ještě 3x tolik.... and HELL YEAH, I LOVE CAT LEAPS! :D

4 Toman Rychtera Toman Rychtera | 4. května 2014 v 16:26 | Reagovat

A co pamatuju, tak Danovy Ollo sou na tom uplně stejně, už se mu začínaj trhat a podrážka je pořád taková, že by jí stačilo přelepit na novou botu a člověk by jel v klidu dál..:D + bych ještě nanejvýš dodal, že i když Olla opravdu trošku víc jezděj na railech než by člověk čekal, tak díky celistvý podrážce bota rail "obejme" a následně při správnym dopadu tedy drží parádně....přiznávám, že na špatnej dopad na railu ty boty nejsou.. Ostatně takhle se člověk naučí správně dopadat.

5 Ara Ara | Web | 4. června 2014 v 19:27 | Reagovat

Parádní srovnání, jen co je pravda!

6 Domik128 Domik128 | E-mail | 22. července 2014 v 12:16 | Reagovat

Doporučuji Duramo 5 ;-) protože je už mám vyzkoušené asi 1x měsíc ale nevím jak se čistí síťka prosím od radu DarkS :-|

7 Matej Matúš Matej Matúš | E-mail | 10. srpna 2016 v 14:58 | Reagovat

Výborna recenzia ;-) Chcel by som sa opýtať mam veľkosť nohy 41 a nemozem najsť topanky na parkour a freeruning zo slovenských obchodov. Nejaké rady a typy??

8 Ajo Ajo | 9. října 2016 v 22:58 | Reagovat

[7]: Asi tak

9 TomkoQ TomkoQ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:36 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama